НАЦИОНАЛНИЯТ ЦЕНТЪР ЗА АГРАРНИ НАУКИ СТАВА СЕЛСКОСТОПАНСКА АКАДЕМИЯ

 

Националният център за аграрни науки вече ще се нарича Селскостопанската академия, съгласно измененията и допълненията в закона, обнародвани в ДВ брой 43/29.04.2008 г.

Селскостопанската академия ще има статут на юридическо лице със седалище град София и ще бъде второстепенен разпоредител с бюджетни кредити и самостоятелен бюджет към Министерството на земеделието и продоволствието. Приходите по бюджета на Селскостопанската академия ще се формират от: субсидии от републиканския бюджет, определени със закон, собствени приходи от сключени договори за изследователски проекти и от реализация на интелектуални продукти, както и от дарения. Селскостопанската академия ще може да сключва договори с висши училища от България и от Европейския съюз за съвместна дейност, която е целево финансирана, и има образователна, квалификационна и научна насоченост.

Селскостопанската академия ще разработва стратегии за развитие на научните изследвания в областта на аграрния сектор.

Академията, според новите промени в закона, ще се ръководи от 16-членен Управителен съвет и Председател. Девет от членовете на УС по право ще бъдат представители на Селскостопанската академия, по един представител на Аграрния университет - Пловдив, Университета по хранителни технологии - Пловдив, Тракийския университет - Стара Загора, Русенския университет "Ангел Кънчев" и Лесотехническия университет – София и двама представители на Българската академия на науките. Председателят на Селскостопанската академия ръководи нейната дейност и я представлява. Той ще се назначава и освобождава от министър-председателя, а членовете на управителния съвет  ще се назначават и освобождават от министъра на земеделието и продоволствието по предложение на ръководителите на съответните институции, като същите ще продължават да изпълняват функциите си и след изтичането на мандата им, до назначаването на ново ръководство. Изпълнителен орган на Управителния съвет е Изпълнително бюро, което се състои от председател, заместник-председател и главен научен секретар, които са хабилитирани лица. Председателят на Селскостопанската академия е председател на изпълнителното бюро. Той назначава заместник-председателя и главния научен секретар по предложение на Изпълнителното бюро. Мандатът ИБ изтича с прекратяването на мандата на председателя.

Научната, научно-приложната дейност и обучението на докторанти се извършват от научни институти към Селскостопанската академия, които са юридически лица. Експериментално-производствената, приложната и обслужващата дейност на Селскостопанската академия се осъществяват от опитни станции и от експериментални бази към институти, които са държавни предприятия по смисъла на Търговския закон. Спомагателната дейност в Селскостопанската академия се осъществява от Националния земеделски музей, който също е юридическо лице на бюджетна издръжка.

Горепосочените структури се ръководят от директори, които се избират чрез конкурс за срок от 4 години. Директорите на научните институти са хабилитирани лица.

Основният предмет на дейност на държавните предприятия е: експериментална работа в областта на растениевъдството, животновъдството, опазване на почвените ресурси, на растителния и животинския генофонд, изпитване и внедряване на нови сортове растения и нови породи и хибриди селскостопански животни, организиране на моделни полета и ферми за отглеждане на културните растения и животни, производство на семена, посадъчен материал, животни за разплод, зарибителен материал, буби и пчели, както и други дейности, свързани с гореизброените. Органи на управление на държавните предприятия са министърът на земеделието и продоволствието, председателят на Селскостопанската академия, управителният съвет на съответното държавно предприятие и директорът.

Организацията и дейността на държавните предприятия, както и условията и редът за избор на управителния съвет се определят с правилник на Министерския съвет. Директорът на научен институт по приложение е председател на управителния съвет на държавното предприятие - експериментална база.

Имуществото на Селскостопанската академия и на самостоятелните й звена ще включва право на собственост и други вещни права, вземания, ценни книжа, патенти, дарения, дялово участие, стопански организации и сдружения и други права и задължения, като Министерският съвет ще предостави за управление и стопанисван и други имоти - държавни земи, терени, сгради - публична държавна собственост, както и машини, съоръжения, апаратура, книжен фонд, парични средства и други движими вещи, с които Академията е разполагала досега.

Министърът на земеделието и продоволствието ще упражнява правата на собственост на държавата.

Председателят на Селскостопанската академия по предложение на управителния съвет ще може да назначава директорите на държавните предприятия, които са инкорпорирани в същата за срок от 4 години и сключва с тях договор за управление, както и да ги освобождава предсрочно при нарушение на условията, предвидени в договора за управление или наличие на основанията за прекратяване на трудовото правоотношение по Кодекса на труда.

Председателят на Селскостопанската академия ще има права и при утвърждаването на годишния производствен и финансов план, утвърждаване на структурата, длъжностното разписание и средствата за работна заплата на държавните предприятия в съответствие с годишния финансов план, упражняване на контрол по опазване имуществото на държавните предприятия и спазването на нормативните актове и финансовата дисциплина.

Дейността на държавните предприятия, инкорпорирани в Селскостопанската академия се финансира от приходи от собствена дейност, дарения, проекти и програми за експериментално-производствена дейност.

В срок един месец от влизането в сила на този закон министър-председателят назначава председателя на Селскостопанската академия, а министърът на земеделието и продоволствието назначава управителния съвет по реда на чл. 3, ал. 4. До назначаването на председател и управителен съвет Селскостопанската академия се ръководи от председателя и от управителния съвет на Националния център за аграрни науки.

В срок три месеца от влизането в сила на този закон Министерският съвет приема правилник за дейността й, а в шестмесечен срок от влизането на закона в сила Министерският съвет следва да приеме и правилника за дейността на държавните предприятия, които стават правоприемници на опитните станции и експерименталните бази.

Селскостопанската академия е универсален правоприемник на Националния център за аграрни науки., като от деня на влизането в сила на този закон трудовите правоотношения на служителите, включително на тези от научните институти - юридически лица, се уреждат съгласно чл. 123 от Кодекса на труда.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"